Mowy dla wielu ludzi są istną zmorą. Pisanie przemówień to jednakże poprawny sposób, by przygotowywać się do powszechnego występu. Zapisując przemówienia trzeba pamiętać o tym, aby były one na temat. Warto także wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie formalne, a inne w gronie bliskich. Luźne przemówienia pełne dowcipów nie sprawdzą się w wypadku przemówień oficjalnych (i odwrotnie).
przemowa
Jednakże nie wyłącznie słowa są ważne – w czasie przemowy liczy się też mowa ciała. Baczna kontrola zachowań, sposobu poruszania się, dynamiczności ruchu i gestykulacji bywa wielokrotnie pewniejszym źródłem informacji aniżeli najpoprawniej opłacany i najporządniej wyszkolony szpieg. Jak to wnikliwie działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/na_kazda_okazje.html” title=”baza przemówień”>przemówienia
By dokumentnie zaznajomić schemat mowy ciała trzeba cofnąć się do czasów, gdy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się głównie na jednoznacznie odbieranych gestach. Krótko mówiąc – pisanie przemówień w żadnym wypadku nie musi być kłopotliwe – wystarczy skupić się na tym, co pragniemy przekazać słuchaczom oraz ubrać nasze myśli w słowa a też delikatne żarty i przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu właściwej ostrożności a także szacunku. Inspiracji można także wypatrywać w sieci – aktualnie jest dużo witryn, które proponują gotowe przemówienia a także dużo portali, na których znajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w następstwie tego niepokoić, a jeśli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – warto to zlecić dla profesjonalistów.